MNiSW logo PTBER logo Poznan logo IBMiB logo USDA logo Colorado University logo Biotechnology logo Springer logo FNP logo WCAT logo

Program of the Post-transcriptional Gene Expression Regulation in Plants meeting, Poznan, Poland 2014


Monday 30.06.2014

  • 9.00 - 9.15 - welcome

  • Session 1: Regulation of pre-mRNA processing

    Chair: Marcelo Yanovsky

  • 9.15 - 9.45 Shih-Long Tu - "Genome-wide analysis reveals photoreceptors regulate alternative splicing in plants"
  • 9.45 - 10.15 Andreas Wachter - "Polypyrimidine tract binding proteins - regulators of alternative splicing & development in Arabidopsis"
  • 10.15 - 10.45 - short talks
  • 10.15 - 10.30 Rachel Carvalho - "The SR45 splicing factor, involved in sugar and ABA signaling, targets alternative splicing of several Arabidopsis genes and modulates SnRK1.1 levels"
  • 10.30 - 10.45 Misato Ohtani - "Critical roles of snRNP biogenesis for spliceosome formation in plant regeneration"

  • 10.45 - 11.15 coffee break

  • 11.15 - 11.45 Yiliang Ding - "Decipher the RNA structural code: a transformative platform reveals novel regulatory features"
  • 11.45 - 12.15 Maria Kalyna - "Exitron splicing, a new type of alternative splicing event shaping the eukaryotic proteome"
  • 12.15 - 13.00 - short talks
  • 12.15 - 12.30 Katja Meyer - "Unraveling posttranscriptional networks: Analysis of RNA-protein interactions with RNA immunoprecipitation"
  • 12.30 - 12.45 Joanna Melonek - "Deciphering the functions of P-class PPR proteins by combining bioinformatic and experimental methods"
  • 12.45 - 13.00 Szymon Swiezewski - "Spliceosome disassembly factor NTR1 is involved in transcriptional pausing at alternative exons in Arabidopsis"

  • 13.05 - 14.30 lunch time

  • Session 1: Regulation of pre-mRNA processing

    Chair: Dorothee Staiger

  • 14.30 - 15.00 Paula Duque - "Alternative splicing controls translation of a novel Arabidopsis transporter to promote plant zinc tolerance"
  • 15.00 - 15.30 Marcelo Yanovsky - "A role for LSM genes in the regulation of circadian rhythms in plant and human cells"
  • 15.30 - 16.00 John Brown - "Alternative splicing of conserved alternative exons and splice sites as a mechanism for gene expression regulation in plants"

  • 16.00 - 16.30 coffee break

  • 16.30 - 17.00 Annireddy Reddy - "Global analysis of targets of a splicing regulator in Arabidopsis: Implications in stress responses"
  • 17.00 - 18.00 - short talks
  • 17.00 - 17.15 Ezequiel Petrillo - "A chloroplast retrograde signal regulates nuclear alternative splicing"
  • 17.15 - 17.30 Katarzyna Skorupa - "The competition between splicing and microRNA processing machineries in the biogenesis of miRNAs located within the introns of protein-coding genes"
  • 17.30 - 17.45 Chiung-Yun Chang - "Genome-wide analysis of heat-sensitive alternative splicing in Physcomitrella patens"
  • 17.45 - 18.00 Dorota Raczynska - "CBC and SERRATE cooperate in alternative splicing regulation of Arabidopsis thaliana gene transcripts"
  • 18.00 - 21.00 Poster session and workshop: pre-mRNA processing together with "Wine, cheese and pierogi" party

  • Tuesday 1.07.2014


    Session 2: RNA turnover and surveillance

    Chair: Joanna Kufel

  • 9.00 - 9.30 Gordon Simpson - "Linking mRNA methylation and 3' end processing to development"
  • 9.30 - 10.00 Dominique Gagliardi - "Unique features of the plant RNA exosome"
  • 10.00 - 10.30 - short talks
  • 10.00 - 10.15 Rupert Fray - "N6 adenosine methylation of mRNA – an expanding role"
  • 10.15 - 10.30 Hjordis Czesnick - "Functional specialization of Arabidopsis poly(A) polymerases in relation to flowering time and to abiotic stress"

  • 10.30 - 11.00 coffee break

  • 11.00 - 11.30 Daniel Silhavy - "Mechanism and evolution of the autoregulatory circuit that controls the expression of eukaryotic release factor 1 (eRF1) in plants"
  • 11.30 - 12.45 - short talks
  • 11.30 - 11.45 Craig Simpson - "Alternative splicing and nonsense-mediated decay in a null mutant of UPF1 in Arabidopsis"
  • 11.45 - 12.00 Remy Merret - "Analysis of the stress triggered mRNA decay process in Arabidopsis thaliana"
  • 12.00 - 12.15 Radoslaw Lukoszek - "Insights into translational regulation of thermal stress response of Arabidopsis thaliana by ribosomal profiling"
  • 12.45 - 13.00 Life Technologies - Next Generation Sequencing

  • 13.00 - 14.30 lunch time

  • Session 3: Long non-coding RNAs

    Chair: Martin Crespi

  • 14.30 - 15.00 Andrzej Wierzbicki - "Genome-wide characterization of non-coding transcription by RNA Polymerase V"
  • 15.00 - 15.30 Hui-Wen Wu - "Dynamic changes of non-coding transcriptome of Arabidopsis during development"
  • 15.30 - 16.00 - short talks
  • 15.30 - 15.45 Jozef Bujarski - "Transcription, replication and recombination of genomic and subgenomic RNAs in brome mosaic virus, a model (+) strand RNA virus"
  • 15.45 - 16.00 Federico Ariel - "Non-coding transcription by alternative RNA polymerases dynamically regulates an auxin-driven chromatin loop"

  • 16.00 - 16.30 coffee break

  • 16.30 - 17.00 Motoaki Seki - "Novel antisense RNA regulation functions in plant abiotic stress responses"
  • 17.00 - 17.30 Brian Gregory - "Global analysis of RNA-protein interaction sites and RNA secondary structure in the Arabidopsis nucleus"
  • 17.30 - 18.30 - short talks
  • 17.30 - 17.45 Pawel Sikorski - "The exosome and its cofactors contribute to multiple steps of 18S rRNA maturation in Arabidopsis thaliana"
  • 17.45 - 18.00 Ge Qu - "Genome-wide annotation of functional regulatory elements in plant snoRNA/scaRNA genes"
  • 18.00 - 18.15 Partizia Tavormina - "Novel players in plant stress response: micropeptides and/or long non-coding RNAs?"
  • 18.15 - 18.30 Martin Crespi - "Long non-coding RNA modulates alternative splicing regulators in Arabidopsis"
  • 18.30 - 21.00 Poster sessions and workshops: RNA turnover and surveillance, and Long non-coding RNAs together with "Beer, bigos and kielbasa" party

  • Wednesday 2.07.2014


    Session 4: Biogenesis and function of small RNAs

    Chair Andrzej Wierzbicki


  • 9.00 - 9.30 Pamela Green - "Insights from global analysis of miRNAs and target RNAs"
  • 9.30 - 10.00 Javier Palatnik - "Processing of plant microRNA precursors"
  • 10.00 - 10.30 - short talks
  • 10.00 - 10.15 Sascha Laubinger - "Functional analysis of SERRATE interacting proteins"
  • 10.15 - 10.30 Agata Stepien - "The crosstalk between microRNA biogenesis and splicing machineries in plants"

  • 10.30 - 11.00 coffee break

  • 11.00 - 12.30 Poster session and workshop: Biogenesis and function of small RNAs
  • 12.30 - 13.000 Franck Vazquez - "Posttranscriptional regulation of auxin signaling homeostasis"
  • 13.00 - 14.15 - short talks
  • 13.00 - 13.15 Dorothee Staiger - "Regulation of pri-miRNA processing by an hnRNP-like protein"
  • 13.15 - 13.30 Jakub Dolata - "Salt stress reveals a new role of AGO1 in the miRNA biogenesis pathway at both, transcriptional and post-transcriptional levels"
  • 13.30 - 13.45 Lydia Gramzow - "Parallel evolution of two microRNAs controlling AGL17-like MADS-box genes in distantly related flowering plants"
  • 13.45 - 14.00 Markus Kuhlmann - "AtERI has suppressor function on PTGS via changing the population of small RNAs"
  • 14.00 - 14.15 Hannes Ruwe - "Small RNAs in chloroplasts and mitochondria represent footprints of RNA-binding proteins"
  • 14.15 - 14.30 closing remarks (announcement of "The best poster" winner)

  • 14.30 - 15.30 lunch time

  • departure
  • Supporting partners


    Vita In Silica logo Centrum Badań DNA logo LKB Biotech logo Future Synthesis logo Life Technologies logo Sigma-Aldrich logo Tk Biotech logo Agrisera logo ABO logo Lab Empire logo HTL logo Plant logo Viruses logo Roche logo ptbioch logo Oddział Poznański